Hur jobbar vi?På Naturvetenskapsprogrammet har vi ett undersökande arbetssätt och vi jobbar ofta med laborationer och annan typ av problemlösning. Liksom på andra program finns det möjlighet att delta i skolans internationalisering under alla tre läsår. Vi har nu ett internationellt samarbete med Frankrike, Irland, Italien, Spanien och Tyskland.
Du kommer att som elev få delta i exkursioner med och utan övernattning, studiebesök och studieresor. På Gislaveds Gymnasium brukar vi under de tre åren bland annat göra besök på Kolmården, Liseberg, Fiskebäckskil, Öland, Onsala Space Observatory samt en hel del intressanta platser i närheten av Gislaved.
Inom ramen för individuellt val och valbara kurser erbjuder Gislaveds Gymnasium många valmöjligheter. Genom att kombinera dina individuella val och valbara kurser kan du skapa din egen profil på NV. En profil inom exempelvis idrott, estetiska ämnen eller naturvetenskap.
Och sen då?
NV-programmet ger dig en god naturvetenskaplig grund att stå på inför framtiden och främst då inför fortsatta studier på högskola/universitet.
Tre inriktningar
NV-programmet i Gislaved har ett gemensamt första studieår för alla elever. Därefter väljer du inriktning beroende på intresse:
Inriktning Miljövetenskap
Kurser som är specifika för denna inriktning är:
• Biologi B
• Kemi B
• Miljökunskap
• Miljöpolitik
Inriktning Naturvetenskap
Kurser som är specifika för denna inriktning är:
• Biologi B
• Fysik B
• Kemi B
Inriktning Matematik och datavetenskap
Kurser som är specifika för denna inriktning är:
• Matematik, diskret
• Matematik E
• Programmering A
• Alternativa datakurser